Ako vybrať signalizátor?

Pri love potrebujeme nejakým vhodným spôsobom zaregistrovať záber, aby sme mohli vo vhodnej chvíli zasiahnuť. Reagovať podľa vlasca alebo špičky prútu by sa občas isto tiež dalo, spoľahlivý signalizátor záberu je ale v tomto prípade neoceniteľným pomocníkom a iste bude mať svoj nemalý podiel na vašich úlovkoch. Môžeme si vybrať z bohatej škály od tých najjednoduchších mechanických po dokonalé zariadenie s využitím modernej elektroniky, záleží na čase i spôsobe lovu, cieľovej rybe a mnohých ďalších faktoroch.

Pri love potrebujeme nejakým vhodným spôsobom zaregistrovať záber, aby sme mohli vo vhodnej chvíli zasiahnuť. Reagovať podľa vlasca alebo špičky prútu by sa občas isto tiež dalo, spoľahlivý signalizátor záberu je ale v tomto prípade neoceniteľným pomocníkom a iste bude mať svoj nemalý podiel na vašich úlovkoch. Môžeme si vybrať z bohatej škály od tých najjednoduchších mechanických po dokonalé zariadenie s využitím modernej elektroniky, záleží na čase i spôsobe lovu, cieľovej rybe a mnohých ďalších faktoroch.

Doba čítania 7 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Mechanické signalizátory

Jednoduché závesné signalizátory sa umiestňujú buď medzi očka prútu, alebo pred špičku. Každý spôsob má svojej klady i nedostatky, možno si pre túto jednoduchosť a spoľahlivosť vyberiete pre svojej rybárčenie práve jeden z nich. Upevňujú sa väčšinou po rozopnutí na vlasec a podľa typu. Sú lacné, jednoducho dostupné, v núdzi si ich vyrobíte i podomácku. I tak nie všetky sú rovnaké.

Signalizátor medzi očka, odrastajúcimi generáciami nazývaný „policajt“, to bol a dodnes je korková alebo plastová loptička, gulička alebo iný vcelku ľubovoľný tvar. Jeho veľkosť si rybár volí podľa viditeľnosti pri vode (väčšie a svetlé sú nápadnejšie a teda lepšie sa sledujú i zo vzdialenosti niekoľkých krokov). Očko je pomerne veľké a vlasec alebo šnúra ním voľne prechádza, pri zábere sa teda signalizátor vydá smerom hore alebo dole, to záleží na tom, čo sa deje na druhom konci zostavy. Pre večerné chytanie sa vyrábajú i fosforeskujúce, ktoré stačí nesvietiť lampičkou a v tme krásne tlejú typickým nazelenalým svitom.

+ je lacný, v núdzi ho nahradíme vetvičkou, kúskom papieru a podobne

+ jednoducho sa nasadí i dá dole

- pri záseku sa môže omotať okolo prútu a skomplikovať tak zdolávanie

- pri použití silnejších vlascov alebo šnúr neukáže tie najjemnejšie zábery

Signalizátor pred špičku je uchytený ešte pred založením prútu do vidličiek a očko je pomerne malé, zospodu priťahovanou pružinkou, ktorá zabráni jeho skĺznutiu po vlasci, hoci pri zdolávaní nijak nevadí. Je vhodný pri dlhších prútoch, dobre sa osvedčuje i pri rozvlnenej hladine a vetru. 

+ veľmi citlivo ukazuje i jemné zábery

+ nasadenie je dielom necelej sekundy

- Pokiaľ sa nešťastnou náhodou neomotá i s vlascom okolo špičky, nemá sa pri love s týmto signalizátorom čo pokaziť

Elektornické hlásiče

Tieto prístroje sa vyrábajú v neskutočnom množstve modifikácií a občas budete mať možno problém hneď zo začiatku vybrať ten pravý. Záleží na tom, koľko toho od signalizátoru požadujete. Existujú v prevedení pre jeden prút, pre dva alebo i na celú sadu prútov (teda poslúži i pre viac rybárov súčasne), niektoré sa dajú i namontovať na vidličky alebo sú priamo v kombinácii so stojanom alebo tripodom. Signalizácia záberu prebieha podľa vášho výberu svetelným alebo zvukovým signálom, niektoré sú naviac vybavené výstupmi pre svietiace swingery a často i s bezdrôtovým priposluchom, ktorý zaručuje, že žiadny záber nezmeškáte.

Luxusné modely umožňujú doladenie podľa svojich potrieb a veľa iných drobných detailov, ako je nastavenie citlivosti, hlasitosti a frekvencie tónov, pamäťové funkcie pre zapínanie a vypínanie, nočná kontrolka i lampička, záleží na konkrétne zvolenom type. Pochopiteľne základom je i vodotesnosť prístroja, veď pri vode je často vystavený drsným podmienkam, mal by byť schopný znášať vysoké i nízke teploty, ktoré nás na rybách môžu stretnúť. 

+ sleduje za rybára dianie pri nástrahe

+ fungujú i na veľkú vzdialenosť

+ voľba akustického, svetelného alebo kombinovaného signálu

+ možnosť pripojenia swingeru alebo iného signalizačného systému

+ často možnosť pripojiť na solárne napájanie alebo dobíjanie

- výrazne vyššia cena proti „policajtom“

- je lepšie nosiť so sebou náhradne batérie

Priposluchy zaistia pohodlie

Použitie priposluchu dáva rybárovi šancu reagovať včas na záber i vo chvíli, kedy z prútu spustí oči a zdržiava sa napríklad v bivaku, varí si kávu alebo chystá niečo pod zub. V minulosti sa používali signalizátory s čidlom prepojeným pomocou káblu a tak bol pohyb v blízkosti prútu komplikovaný. Dnes sú modernejšie, bezdrôtové, a majú mnoho výhod. 

Okrem už spomínaných drôtov ktoré jednoducho umiestnite tam, kam presne potrebujete, čo často môže byť i celkom veľká vzdialenosť. Myslíte ale na poriadky a predpisy, ktoré hovoria jasne o tom, že rybár by u svojich prútov mal byť prítomný. Kvalitný bezdrôtový priposluch by totiž inak dokázal bez problémov fungovať až do 200 metrov od prútu! Pokiaľ používate priposluch a u toho driemete, dajte pozor na to, kde je povolený celonočný lov a kde sa musíte držať stanovených pravidiel. Pokiaľ je priposluch súčasťou sady, jednotlivé sloty pre prúty sú na ňom farebne odlíšené a tak hneď presne viete, na ktorom došlo k zábere.

Ďalšie praktické funkcie

Pokiaľ chcete využívať naozaj špičkové hlásiče, poriadne si preštudujte návod k používaniu. To už nie je nijak jednoduchý prístroj a bola by škoda, aby ste jeho funkcie nepoznali a nedokázali ich využívať k svojmu prospechu. Nastavenie býva v mnohých rôznych variantoch kombinovateľné a nie vždy sa hodí to isté, využívajte teda naozaj modernú techniku naplno!

Keď si pre každý nastražený prút zvolíte odlišnú farbu zvuku, podľa tóniny signalizátoru hneď spoznáte, na ktorom došlo k záberu. Rovnakým spôsobom a to za šera alebo za tmy môžete rozlíšiť signál podľa rôznofarebných LED diód. Pripojenie svetelných swingerov pre nočný lov je tiež veľkou výhodou, rovnako ako zdierka pre lampičku na pružnom káble, ktorá v noci poslúži pri manipulácii s prútmi. Nastavenie hlasitosti tónov je jednou zo základných funkcií, volte ju tak, aby ste dobre počuli v prípade záberu a pritom čo najmenej rušili svoje okolie. Okrem nastavenia citlivosti dokáže signalizátor reagovať i na takzvaný „padák“, čo je vlastne záber, ktorý sa prejaví nie natiahnutím, ale uvoľnením vlasca. K tomu dochádza po uchvátení alebo nasatí nástrahy a pohybu ryby v smere k rybárovi. Pamäťové funkcie je možné využiť, všetko ale závisí na vás. Elektronické hlásiče bývajú dodávané v etuji alebo kufríku, kam môžete pohodlne zložiť i ďalšie doplnky, ktoré sú súčasťou balenia, napríklad nabíjačka, redukcie a náhradné batérie i diódy, ak je súčasťou sady priposluch, pri transporte ho bezpečne uložte.

Swingery

Tento typ signalizátorov je určitou kombináciou mechanického a elektronického hlásiča, spojuje v sebe prvky z oboch dvoch a využíva ich prednosti. Ide o ramienko, ktoré napína vlasec alebo šnúru a je schopné citlivo reagovať na každý kontakt ryby s nástrahou. Sledovať ho môžeme opticky, prípadne použijeme elektronický swinger alebo prístroj, ktorý je výstupom pre swinger vybavený a potom môže byť signál zvukový alebo svetelný. 

Swinger dobre reaguje na zábery zatiahnutím i povolením, jeho citlivosť nastavíme jednoducho pomocou posuvného jazdca alebo záťaže na ose swingeru, pre upevnenie na prút často slúžia špeciálne svorky alebo je možnosť ich upevniť i na očko prútu.